Olej – esencja zdrowia i urody

olej

Olej zazwyczaj kojarzony jest z przestrzenią kuchenną, smażeniem i przygotowywaniem potraw. Jednak równie szerokie zastosowanie co w kuchni, posiada również w kosmetyce. Od kilku lat coraz bardziej modne staje się stosowanie oleju na włosy, ciało i twarz. Nagły boom nie jest niczym odkrywczym – nasze babcie od dawna stosowały oliwę z oliwek do demakijażu, a olejowanie włosów od wielu wieków znane jest w Indiach. Moda na olejowanie przyszła do Europy stosunkowo późno, ale bardzo szybko znalazła spore grono zwolenniczek.

#1 Olej na włosy

Jak wiadomo, patrząc na konsystencję oleju, jest on tłusty, a co za tym idzie nawilża i ochrania. Stosowanie tego składniku na włosy sprawia, że stają się one gładkie, łuski zostają zamknięte, co przekłada się na wysoki połysk i puszystość. Odpowiednie dobranie rodzaju oleju do porowatości i rodzaju włosów sprawia, że można znacznie zmienić ich wygląd oraz ogólną kondycję. Na rynku istnieje wiele producentów, którzy specjalizują się w tworzeniu naturalnych, nierafinowych olejów, ponieważ takie są najcenniejsze – zarówno do spożycia jak i zewnętrznej aplikacji. Od nas i naszych preferencji zależy czy zdecydujemy się na olej kokosowy, rycynowy, słonecznikowy czy ryżowy. Jak wykonać zatem dogłębną kurację nawilżającą i odbudowującą? Aby wszystkie substancje aktywne miały czas i okazję wchłonąć się w strukturę włosa i przeniknąć przez wszystkie warstwy warto zostawić olej na głowie nawet do kilkunastu godzin. Najlepiej jest robić to na noc, ponieważ w trakcie snu czynniki aktywne działają szybciej. Taka metoda wiąże się oczywiście z ubrudzeniem

poszewki naszej poduszki dlatego warto jest zawinąć włosy delikatną gumką a następnie na całość nałożyć czepek foliowy lub mały ręczniczek. Dzięki temu włosy dostaną również dawkę ciepła, która sprawi, że struktura włosów otworzy się, a substancje odżywcze będą mogły wniknąć głębiej. Niektóre oleje bardzo silnie oblepiają łuski i trudno jest je zmyć. W takiej sytuacji najlepiej jest umyć włosy kilkakrotnie, najlepiej szamponem zawierającym SLS, który pomoże szybciej oczyścić głowę. W sklepach znaleźć można wiele rodzajów oczyszczających specyfików, które nadadzą się w takiej sytuacji idealnie.

#2 Olej do demakijażu

Oczyszczanie skóry płynami micelarnymi czy drogeryjnymi mleczkami również można zastąpić metodą naturalną. Oleje oraz oliwa z oliwek sprawdzą się w tym celu wyśmienicie, ponieważ bardzo dobrze zmywają i usuwają makijaż oraz zanieczyszczenia. Ponadto dzięki swojej konsystencji i właściwościom zostawiają cerę miękką, odżywioną i nawilżoną. Dla osób, które borykają się z trądzikiem polecane są tylko wybrane rodzaje olejków, ponieważ niektóre mogą wykazywać właściwości komedogenne i jedynie pogorszyć stan skóry.

#3 Olej do ssania

Wydaje się absurdalnym pomysłem? Ssanie łyżki oleju na czczo przez kilka minut dziennie pomaga w oczyszczaniu organizmu od środka i wspomaga jego procesy detoksykacji. Ponadto taka czynność sprawia, że zabijane zostają wszystkie bakterie, które między innymi odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust.

Olej, jak sama widzisz, nie tylko w kuchni może sprawdzić się fenomenalnie. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej pomysłowości i inwencji. Może sama wpadniesz na nowe zastosowanie tego specyfiku i podzielisz się z nami?

Dodaj komentarz