Foliopaki – z jakich surowców powstają oraz w jaki sposób się je produkuje?

Koperty kurierskie są nowoczesną i bardzo bezpieczną formą zabezpieczania towarów do przewozu. Jednakże wielu polakom określenie to nie nasuwa jakichkolwiek skojarzeń, dla tego również znaczące jest to, żeby wtrącić z których półproduktów zrobione są foliopaki kurierskie i jak wygląda sam proces produkcyjny. Warto zaakcentować, że gruntowne przedstawienie całego przebiegu produkcji zajęłoby sporo czasu, bowiem jest to rzecz stosunkowo skomplikowana, z tego powodu też w dzisiejszym eseju dotknięte zostaną wyłącznie najważniejsze kwestie, które pozwolą pokazać całe zjawisko.

Czym jest polietylen?

Polietylen jest elastycznym, śliskim dodatkowo termoplastycznym półfabrykatem, który nie ma jakiejkolwiek barwy. To z polimeru etylenu, a ściśle z jego granulek, przygotowuje się foliopaki, charakteryzujące się nieprzepuszczalnością pary wodnej, co oznacza, że jest to materiał hydrofobowy. Dodatkowo materiał ten jest niewrażliwy na wpływ minusowych temperatur i chemikaliów, co powoduje, że wyrób, który obłożony jest polimerem etenu jest praktycznie całkowicie zabezpieczony przed destrukcyjnymi czynnikami.

Folia polietylenowa

Naturalnie z polietylenu nie przygotowuje się kopert kurierskich, a z jego granulatu. Płachta polietylenowa tworzy się metodą tak zwanego rozdmuchu lub też wylewu maszynowego, co polega na tym, że poprzez obróbkę termiczną granulat jest roztapiany.

W jaki sposób przebiega produkcja foliopaku kurierskiego?

Po pierwsze niezbędne są do tego procesu profesjonalne maszyny do zgrzewania, które to z płachty polietenowej potrafią wyciąć określone wzory o przeróżnych rozmiarach. Początkowym krokiem jest złożenie folii polietylenowej na machinie, która później składa ją w prawidłowy, wskazany przez operatora format i zgrzewa kanty. Przygrzewanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ dzięki temu mamy gwarancję, iż z wnętrza foliopaka nic nie wyleci i nie przepuści ona jakiejkolwiek wody do wnętrza. Podczas procesu zgrzewania szalenie istotne jest niewątpliwie to, by pozostawić jedną stronę wolną po to, by mieć możliwość zapakowania do niej artykuły. W niezgrzanej części koperty montuje się pasek z woododpornym klejem który osłania się po to, by we właściwym momencie można go było oderwać oraz zabezpieczyć całość po opakowaniu przesyłki.

Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.

Autor gościnny: koperty foliowe

Dodaj komentarz