W jaki sposób znaleźć geodetę, który poprawnie wykona pomiar geodezyjny?

W codziennym wyobrażeniu geodeta to jest osobnik potrzebny do czynności związanych z mierzeniem działki. Nie każdy natomiast wie, że mierniczy jest niezbędny ponadto przy budowie domu tudzież po jej skończeniu. Radzimy, jak wyszukać odpowiedniego geodetę oraz o co go pytać.

Czy mierniczy rozumie teren?

Bardzo znacząca przy doborze mierniczego jest jego znajomość gruntu, wiedza o aktualnym stanie map absorbujących nas terenów. Dla tego najlepiej jest skorzystać z pomocy firmy mierniczej, operującej na danym terenie, znającej lokalne warunki, obserwującej zmiany, które przebiegają w miejscowości. Miejscowy mierniczy nieraz wie dla przykładu o zbiegających się pod glebą kanałach instalacyjnych, których brakuje na schemacie, ponieważ są samowolą budowlaną albo przygotowano je stosunkowo ostatnio więc wciąż nie są rozrysowane. Jeżeli biegną one poprzez grunty, przy których chcemy budować, potrafią przysporzyć nam problemów.

W jakim miejscu szukać mierniczego

Urzędnicy z wydziałów geodezji tudzież architektury znają mierniczych działających na danym terenie. Przepisy bynajmniej nie pozwalają im natomiast na wskazywanie poszczególnych fachowców. W wielu urzędach są wyłożone foldery bądź ewidencje specjalistów. Jest możliwość je ponadto wyszukać w okręgowych instytutach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Wspaniale, gdy mierniczego rekomendują sąsiedzi bądź przyjaciele, którzy uprzednio korzystali z jego pomocy. Powinno się pójść do dwóch rekomendowanych fachowców i zestawić ich ofertę: cenę i termin wykonania usługi.

Czy posługi miernicze mają być tańsze

Rozsądnie jest mediować stawkę całości usług mierniczych, które powinny być dopełnione przy zakupie działki i budowie mieszkania. Zapłacimy wówczas mniej, niż zamawiając każdą usługę z osobna. Ceny usług mierniczych są przybliżone i zależą od należności, jakie geodeta musi złożyć do ośrodka dokumentacji geodezyjnej, sumptu pracy, stopnia skomplikowania pomiaru, niewygody terenu, a więc ilości przeróbek, które to należy nanieść. Cena usługi uzależniona okaże się też od owego, gdzie znajduje się rzeczona parcela. Najdroższe są pomiary na gruncie wielkich metropolii (głównie Warszawy), w ich okolicach – szczyptę tańsze. Im dalej od dużych ośrodków, tym stawka usług mierniczych jest skromniejsza.

Dodaj komentarz